Trapézový závitník je nástroj, který je zapotřebí ke zhotovení stejnojmenného druhu závitu. Tomuto závitu se také přezdívá „lichoběžníkový“ a někdy také „lichoběžníkový maticový“ nebo „rovnoramenný“. V praxi se s ním můžete setkat u závitových tyčí, které slouží jako vodicí zařízení ve strojírenství.
Trapézové závity spadají do kategorie maticových závitů a právě zde bychom se rádi pozastavili a v krátkosti se zamysleli nad významem tohoto strojírenského prvku.
Šroub a matice – tento rozebíratelný spoj zná asi každý. Se šroubky a matičkami se seznamují již děti v mateřských školách a v domácnostech, jestliže mají k dispozici hračky, kde se šroubové spoje vyskytují. Existence závitu však není tak stará, jak si mnozí z vás myslí, první závit (Whitworthův) je lidstvu znám až od poloviny 19. století, tedy z doby, kdy započala svou éru průmyslová revoluce.
Do té doby lidé závity vůbec neznali a jistě si umíte představit, jaký dopad to mělo na jejich běžný život. Z technického hlediska byl velmi primitivní, i když si nesmíme myslet, že byl primitivní i co se týče duchovní (morální) úrovně, ta bohužel s technikou krok neudržela a současný svět je v tomto ohledu spíše na úrovni starověku.
Ale vraťme se nyní k závitům a zejména šroubům a maticím. V našem každodenním životě hrají nezastupitelnou roli, a tak výroba matic a šroubů patří k nejdůležitějším strojírenským činnostem. Možná vás napadá, že je šroubů a matic všude kolem nás plno, a že hodnota jednoho šroubku nepřesahuje pár korun. To je samozřejmě pravda, ale někdo je musí vyrobit, a kdyby tomu tak nebylo, současná podoba světa by se výrazně změnila. Proto bychom měli na každý šroubový spoj pohlížet s úctou a uvědomit si, že k jejich výrobě jsou zapotřebí maticové, a tedy i trapézové závitníky, které tvoří páteř strojírenské výroby.