Všimli jste si těch tří teček na konci nadpisu? Rádi bychom vám tím připomněli, že kdo má doma vlněný koberec, získá tím velmi reprezentativní podlahovou krytinu, ovšem za jistých okolností se právě koberec může proměnit v nepříjemné faux pas, díky němuž si o vás lidé domyslí určité pochybnosti o vašemu vztahu k čistotě, pořádku a hygieně. Začněme tedy po pořádku.
Pokud koberec pouze vysáváte vysavačem, tím klasickým pytlíkovým, co se prodává v mnoha provedeních běžně na trhu, a třeba se vysávání věnujete v pravidelných intervalech, není možné tímto způsobem z koberce odstranit veškerou špínu. Vysavač na to není stavěný, uvědomte si, že je to vynález z první poloviny dvacátého století, zhruba sto let starý, a že tento princip zdaleka nedokáže vyčistit podlahovou krytinu na sto procent.
Zbytky mastného prachu – kdyby byl prach suchý a neabsorboval vlhkost ani mastnotu, to by se nám žilo, stačil by vysavač v podstatě na všechen úklid. Vysáli bychom s ním prachové částice na všech předmětech. Jenže prach je vlhký a mastný, velmi ochotně se mísí s vlhkostí a s výpary z kuchyně nebo s různými látkami přijímanými z ovzduší při větrání a při sprchování, tím pádem na podlaze vzniká mazlavá hmota. Ta je velmi lepkavá a přispívá k tomu i náš pot z ponožek či bosých chodidel. Odsát takto lepkavou směs je takřka nemožné, ta se přilepí na vlákna a vytvoří tu povlak, který musí vyčistit speciální stroj na čištění vlněných koberců.
Zápach – mastný prach je v podstatě organická hmota a ta je vynikajícím zdrojem potravy pro bakterie. Bakterie také produkují výkaly, sloučeniny s obsahem síry, která je zdrojem silného zápachu, viz například bakteriální rozklad potu v podpaží. Bakterie rozkládají i nečistoty na koberci a mnoho kolonií bakterií se tam dostává z našich chodidel a ponožek, proto také často zápach koberců připomíná nemyté bosé nohy. Důkladné čištění koberců strojem Rotovac si však poradí i s tímto problémem.